A hajról
"A haj (capillus) az ember fejének agykoponyai részét fedő szőrzet. Hajszálak sokasága alkotja, amelyek alapvető szerkezeti sajátosságai kis különbségektől eltekintve megegyeznek a test egyéb területeit borító szőrszálakéval.
A hajszálak eloszlása és vastagsága a nemek szerint különböző. Jelentősek a rasszok közötti differenciák is, különösen a hajszálak vastagságában, göndörségében és színében. A haj alakja és színe az emberfajták osztályozásának egyik alapja. Megkülönböztetünk egyenes, enyhén hullámos, fürtös, göndör és gyapjas hajformákat."
A hajszál szerkezetéről
A haj két részből áll:
- hajgyökér és
- hajszál.
A hajgyökér alsó része kiszélesedik, ez a hajhagyma. Ebben ül a hajszemölcs.
Felette találhatók azok a sejtek, amik a hajszálat termelik. Ezek a mátrixsejtek gyors osztódásra képes alapsejtek.
A gyökér felső részén mirigyek termelik a haj zsírozására és a fejbőr kiszáradásának megakadályozására a faggyút. Alattuk hajmerevítő izmok csatlakoznak a hajgyökérhez.
A hajszál 3 nagyobb rétegből épül fel: Cuticula, Cortex és Medulla.
* Legkívül található, Cuticula vagy külső hámréteg, A külső hámréteget egymást tetőcserépszerűen fedő lemezkék alkotják, - úgy kell elképzelni, mint egy fenyőtobozt, - amiket a faggyúmirigyek által termelt hajzsír von be, amely megmutatja a haj egészségi állapotát is. Az egészséges hajnál a fedőlemezkék egymáson fekszenek, akkor sima felszíne lesz a hajszálnak, ezáltal egy fényes felületet kapunk, amelyek a fényt visszaverik. Így lesz a haj fényes, és selymes, de ha megsérül, akkor a haj töredezett, fénytelen és száraz lesz. Lugos környezet megnyitja ezeket a lemezkéket, a savas pedig bezárja azokat.
* Cortex („kéreg“) – középső hajkéreg – ami a hajszálacska ca. 80 % - át teszi ki. A haj rugalmasságáért és erősségéért a keratinszálakból felépülő hajkéreg felel. Itt játszódnak le azok a kémiai folyamatok, amelyekért a fodrászok felelősek: szárítás, színezés, festés. A hajszínét a kéregállomány sejtjeinek festékanyag (melanin) tartalma határozza meg
* A haj legbelső része a Medulla (velőállomány vagy bélanyag) a hajbél. A hajbélnek az a feladata, hogy összekösse a hajgyökeret és a külső részt, biztosítva az átjárást és szellőzést.
A hajszálhoz egy kis merevítőizmocska kapcsolódik, amelynek bizonyos hatásokra történő összehúzódására mondják, hogy „égnek áll a haja”.
A haj élettanáról
Egészséges ember hajas fejbőrén átlag 100 ezer szőrtüsző van. A hajszálak a szőrtüsző legalsó, oszló un. mátrixsejtjeiben termelődnek, folyamatos oszlásuk és elszarusodásuk a hajszál növekedése.
A hajszálak a szőrszálakhoz hasonlóan kihullanak (hajhullás) és újakkal pótlódnak. A haj növekedése és hullása (hajváltás) természetes élettani folyamat. Havonta kb. 10 mm-t nő a haj, ám a növekedés nem folyamatos. Akár 100 hajszálunk is kihullhat naponta, de általában ugyanennyi új nő helyette – ez a normális hajváltás része.
Ősszel és tavasszal kissé fokozódihat ez a hajváltás, emékeztetve az emberi faj őseinek vedlésére.
A haj feladatáról
A hajnak is több feladatot kell ellátnia: többek között a hideg elleni védelmet, de éppúgy a meleg ellen is véd.
* Fényvédelem: A haj visszatükrözi az UV-sugarakat éppúgy a Infravörös sugarakat (IR) és ezáltal védenek a napfény káros hatásai ellen.
* Hőszabályozás: megakadályozza a test túl gyors kihülését (Hypothermie).
* Eső elleni védelem (nagyon sok bundás állatnál)
* Nedvesség szabályozása: segít a nedvesség megtartásában és a párologtatásban.
* Társadalmi szerep, kommunikációs eszköz: a hajviselet alapján ránézésre eldönthető, hogy férfi vagy nő, milyen helyet foglal el a társadalomban, milyen a fizikai - lelki állapota, illetve egy adott néphez tartozik-e.
* Imponálás, esztétikai szerep
Külső kezelés, azaz a hajmosásról
A fejbőr - ha egészségesen élsz, akkor öntisztuló, elvileg nem lenne szükség semmilyen hajmosásra, amivel sokszor éppen a fejbőr egészséges flóráját tesszük tönkre. Miután a mai világban nagy a légszennyezés, a por, és sok szintetikum jut a szervezetünkbe, elkerülhetetlen a hajmosás.
De nem mindegy, mivel!
A vegyszeres és szintetikus samponok tönkreteszik a fejbőrt és a hajhagymákat. Egy esetlegesen már kialakult fejbőr probléma esetén a nem megfelelő kozmetikumok használata csak ront az egyébként is fennálló problémán.
A hajmosás célja nemcsak a szennyeződések eltávolítása, végezzük úgy, mint egy rituálét, hiszen idegnyugtató, frissítő hatású és segíti a fejbőr ereinek vérkeringését, ezáltal a bőr zavartalan működését is.
A hajápolás aranyszabályai
* A legfontosabb, hogy soha ne használjunk vegyszerekkel teli szintetikus samponokat, és egyéb hajápoló készítményeket, főleg az SLS, SLES, ALS, és ALES tenzideket tartalmazó samponokat és balzsamokat kerüljük! (Érdemes kipróbálni a vegyszermentes és gyógynövényes Faith in Nature hajápoló bio kozmetikumokat!)
* Fogyasszunk kellő mennyiségű vitamint és ásványi anyagot, amelyek táplálják a hajhagymát és a hajszálakat .
* Kerüljük a cukor fogyasztását, ami nagyban hozzájárul a kóros hajhullás kialakulásához.
* A haj hidratáltsága szempontjából fontos a megfelelő mennyiségű tiszta víz (tisztított víz) fogyasztása.
* Kerüljük a túl forró hajszárító, hajvasaló és sütővas használatát, mivel a túlzott hőhatás nem tesz jót a hajnak.
* Lehetőleg az utolsó hajöblítést enyhén savas oldattal végezzük (ecetes víz, szénsavas ásványvíz, lúgosító géppel készített savas víz, ami tisztított is).
* A hajhagymák vérellátásának biztosítása érdekében a hajmosás végén hideg-meleg vizes váltott öblítést végezzünk, ez élénkíti a fejbőr vérkeringését - fontos: az utolsó öblítés mindig hideg legyen.
* Az ujjvégekkel végzett fejbőrmasszázs is nagyon hatásos a hajhagymák vérellátásának javítására, ez a stresszt is enyhíti. Ennek a legegyszerűbb és könnyedén rendszeresíthető módja, ha hajmosás közben végig masszírozzuk a fejet a fejtetőtől a nyak irányába. Tipp az ujjmasszázshoz: behajlított ujjainkat karomszerűen tartva dörzsöljük mindkét kézzel a fejbőrt akár naponta, de legalább hetente 2 x 3 percig, majd 2 percig körkörösen nyomjuk a fejbőrt, valamennyi területet érintve.
* Álljunk fejen naponta 2 x 3 percig vagy végezzünk gyertya, azaz fordított testhelyzetű jógagyakorlatokat, hogy a fejbőr vérellátottságát növeljük és hajnövekedésünk javuljon.
* A fejbőr vérellátását rontja, hosszú távon pedig hajhulláshoz vezethet, ha az oda vezető idegek becsípődnek. Gerincferdülés, csomóba állt, összehúzódott vállizmok esetén segít a rendszeres torna, a vállizmok, csigolyák környékének lazítása, a masszázs.
* Soha ne fésüljük ki vizesen a hajunkat, csak félszárazon vagy szárazon. A hajunkat sose dörzsöljük törölközővel, mert eltöredezik tőle a hajszálak vége. Hajmosás után csavarjuk fejünket törölközőbe és várjunk pár percig, amíg megszikkad hajunk.
* Ne használjunk műanyag, fém és egyéb szintetikus, esetleg még hegyes fogú fésűt is, kefét, inkább válasszunk természetes anyagból készült fésűt vagy kefét: szaru, fa, csont, állatsörte.
* Nagyanyáink megszívlelendő trükkje: napi 100 kefehúzás, és gyönyörű a haj! Ne féljünk a fésülködéstől akkor sem, ha túl sok hajszál tépődik ki: ezek a hajszálak már úgyis lazán rögződtek, előbb-utóbb kihullottak volna, hadd hulljanak hát ki mielőbb!
* Kerüljük a szintetikus zselék, habok, waxok és lakkok használatát, helyettük alternatív megoldásként javasolt a sör, a citromos víz, a sheavaj, különböző gyógyteák és gyümölcslevek. Vagy válasszunk természetes anyagokat tartalmazó fixálókat.
* Kerüljük a szilikonokat tartalmazó fésülés könnyítők használatát.
* Ne tartózkodjunk túl sokat mesterséges fényben, füstös és zárt helyen, mert fénytelen lesz a hajunk.
* Ne használjunk kémiai hajfestékeket, szőkítőszereket, színezőket és bemosókat, csak növényi kivonatokat.
* Havonta egyszer érdemes a hajra olajpakolást (olíva, ligetszépe, kókusz, neemfa) tenni, és csak utána megmosni.
* Védjük hajunkat a tűző napfénytől szellős szalmakalappal, vagy kendővel. A szoros sapkák azért nem jók, mert befülled alattuk a fejbőr.
* Kerüljük az olyan extrém káros vegyhatásokat is hosszabb távon, mint a klóros vizű medence.
A megfelelő külső kezelés azonban még nem minden!
A hajas fejbőr és a haj, mint egészségügyi állapotunkat tükröző jelzőrendszer
A haj árulkodik egészségi állapotunkról, hiszen szervezetünk belső problémái a hajas fejbőrön és bőrünkön mutatkozik leghamarabb.
Hajunk állapota életkorunkat is tükrözi: biológiai értelemben fiatalabbak vagy öregebbek vagyunk-e életkorunknál.
A haj egészséges állapotban rugalmas, csillogó, könnyen kezelhető.
Az egészséges hajas fejbőr pedig enyhén rózsaszín, rugalmas, enyhén csillogó, s nem láthatók rajta a hajszálerek.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése