A haj kóros elváltozásai a szervezet belső problémáira utal
Hogyha hajunk vagy fejbőrünk nem egészséges, annak a nem megfelelő hajápolószerek használatán kívül elsősorban belső okai vannak.
A hajas fejbőrön az alábbi elváltozások bármelyike szervezetünk harmóniájának felborulására utal:
* viszketés
* hámló fejbőr
* korpa
* túlzott zsírosodás (csillogó fejbőr, elvékonyodó bőr, áttetsző, kocsonyás)
* hajhullás
* töredezettség
* indokolatlan elvékonyodás
* a haj kezelhetetlensége
* tartás nélküli haj
* fénytelen haj
Az okok
A külső környezet is hat hajunk minőségére, mennyiségére: a haj és a hajas fejbőr bizonyos mértékig képes a káros környezeti behatások ellen védekezni, de ha ez a hatás huzamosabb ideig fennáll, akkor megbetegszik. Figyeljünk arra, hogy samponunk tiszta, károsanyag-mentes legyen.
Ha idő előtt gondok jelentkeznek a hajunkkal, az valamilyen belső okra vezethető vissza, mindjárt meglátjuk, mik lehetnek ezek.
Nagyon sokan fordulnak hozzánk haj problémákkal és sokszor tapasztaljuk, hogy ez már olyan szorongást okoz egyesekben, hogy ez a stressz tovább rontja az állapotot. Lelki állapotunk és a stressz is hat belsőnkre, külsőnkre, egészségünkre, így a hajunkra is.
A haj kóros elváltozásai és a szervezet belső problémáinak lehetséges összefüggései
* tápanyaghiány (töredezettség, elvékonyodás, kezelhetetlenség, fénytelenség, kóros hajhullás - napi 100 szálnál több, túl lassú hajnövekedés, korpa)
* túl sok méreganyag felhalmozódása a szervezetben (hajhullás, zsírosodás, foltos hajhullás, viszketegség, hajszál szerkezetének a megváltozása, túl lassú hajnövekedés)
o káros, mérgező összetevőjű kozmetikumoktól (sampon, zselé!!!, lakk!!!, hajvégápoló, wax, hab, hajfény)
o kémiai hajfesték (vegyi fertőzés)…ami nagyon durván roncsolja a hajat is!!!)
o civilizált „ételektől”…stb…
o gyógyszerek használata, nehézfémek élelmiszerekből, oltásokból (kérjen tanácsot a nehézfémek kivezetési lehetőségeiről)
* enzim rendellenességek (korai őszülés, a haj szerkezetének megváltozása, hajszínváltozás)
* emésztési- és bél problémák (korpa, bőrgyulladás, hámlás, viszketés, hajhullás)
* hormonális rendellenességek, úgy mint több tesztoszteron, androgén illetve változókori hormonális eltérések, melyek mind döntően az elégtelen progeszteronszintre vezethetők vissza (hajhullás, foltos hajhullás, kopaszodás, a haj fejtetőn való megritkulása, hajszál elvékonyodása)
o A hormonális rendellenességek okozta hajproblémák és egyéb problémák adódhatnak a szervezeti működést megzavaró szintetikus hormontartalmú gyógyszerek – elsősorban fogamzásgátlók - fogyasztásából is.
+ Ha még szeded, azonnal állj le a fogamzásgátlóról és méregteleníts!
+ Ha már nem szeded, akkor is előfordulhat, hogy a szer káros mellékhatásait észleled a szervezeteden (candida, bélflóra felborulása, elégtelen felszívódást, tápanyagok nem megfelelő hasznosulása): a szervezet próbálja kilökni magából a műhormont, ami hosszú évekbe telhet; ezt méregtelenítéssel tudjuk felgyorsítani.
* stressz (hajhullás, fénytelenség, fejbőrizzadás)
* anyagcsere és keringési zavarok (fénytelen haj, elvékonyodás, korpa, zsírosodás, kiszáradás, töredezettség)
o Ide tartozik a nem megfelelő vagy egyoldalú táplálkozás - cukor, édességek, finomított, félkész dolgok; nem megfelelő minőségű és mennyiségű folyadékfogyasztás, antibiotikumokkal kezelt élelmiszerek fogyasztása (bolti húsok) - elsavasodott szervezet, drasztikus fogyókúra vagy az utóbbi időben történt életmód-váltás is, mivel mindez megterhelheti a szervezetet annyira, hogy arról a hajunkból is üzenetet kapjunk.
* immunrendszeri problémák (szinte bármelyik haj- és fejbőrtünetet okozhatják)
* candidiázis (hámló plakkok, fejbőrgyulladás, viszketés, hajhullás)
* gyógyszerek mellékhatásai – beleértve az antibiotikumokat , szteroidokat akár az elmúlt 10 évben (szinte bármelyik haj- és fejbőrproblémát okozhatják, de főleg a hajhullást és a haj minőségének a megváltozását)
* nem tiszta kozmetikumok használata (szinte bármelyik haj- és fejbőrtünetet okozhatják)
* mozgáshiány, klímás helységben való tartózkodás, a fejbőr oxigén hiánya
Mit tehetünk az egészséges hajért?
A hajnövekedés minősége szorosan összefügg a felvett táplálék és folyadék minőségével. Egész szervezetünknek, a hajas fejbőrnek is szüksége van vitaminokra és nyomelemekre: B-vitaminokra, A-vitaminra, E-vitaminra és F-vitaminra, szilíciumra, vasra, jódra, foszforra, cinkre, rézre, szelénre, káliumra, magnéziumra. Ezért együnk minél több spenótot, sárgarépát, sütőtököt, csírát, gyümölcsöt, sok-sok zöldet-lehetőleg nyers formában! Részletek itt.
Bármilyen fejbőr- és hajproblémánál az első és legfontosabb dolog, hogy feltöltsd a szervezetedet a megfelelő tápanyagokkal (Ultraplex multivitaminnal magas fehérje- és B-komplex vitaminnal, Q10, Cardio Health a keringés támogatására). Mivel csupán a táplálkozással bevitt tápanyagok nem elegendőek, ha már a szervezeted hosszú ideig nélkülözött és problémáid alakultak ki emiatt, töltsd fel a szervezetedet a hajad és (fej)bőröd egészségét támogató tápanyagokkal, vitaminokkal a fenti termékek segítségével.
Szabaduljunk meg a szervezetedben felhalmozódott mérgektől egy megbízható és átfogó méregtelenítéssel (kérd tanácsadónőnk segítségét!). Ez nemcsak megszabadít a mérgektől, hanem egyben fel is tölt tápanyagokkal, vitaminokkal.
Elégtelen felszívódás esetén, antibiotikumos kúrák után csinálj meg egy bélflóra rendező kúrát, mert a bevitt tápanyagok sem fognak megfelelően hasznosulni ha a felszívódás nem megfelelően működik szervezetedben
Töltekezzünk fel mindennapi táplálékaink segítségével: csírák, gyümölcs, zöldség, magvak, azaz minél több nyers étel, teljes kiőrlésű gabonák, mellőzzük a cukrot, tejet, félkész és finomított ételeket.
Az éltető tiszta víz
Bánjunk mértékkel a sóval, mivel a túlzott sófogyasztás befolyásolja a vérkeringést, így a hajtüszők elégtelen vérellátása alakulhat ki, mely meggátolja a hajnövekedést (Érdemes kopaszság esetén felülvizsgálni a sófogyasztásunkat). A sófelvétel csökkentése látványosan gátolja a hajhullást. Napi sószükségletünk 0,2-0,6 gramm.
Fontos, hogy serkentsük a keringést, hogy a tápanyag eljusson a hajhagymákhoz
* belsőleges keringésfokozás (Mega C-vitamin, Ultraplex Vitamins, Q10, Cardio Health)
* naponta egyszer álljunk fejen
* hetente járjunk el szaunázni
* rendszeresen mozogjunk friss levegőn
* pár csepp rozmaring illóolajat cseppentve a samponhoz fokozhatjuk a haj jó vérellátását
* rendszeresen masszírozzuk a fejbőrt a véráramlást serkentésére - ennek a legegyszerűbb módja, ha hajmosás közben végig masszírozzuk a fejet a fejtetőtől a nyak irányába.
Ha egyébként is festenéd a hajad, akkor csakis garantáltan méregmentes hajfestéket próbálj ki, melyre a legkiválóbb a valódi növény, a henna őrlemény, ami ráadásul táplálja, ápolja, regenerálja, csillogóvá és egészségessé teszi a hajat
Vitaminok a haj táplálására
* Az A vitamin (karotinoidok) bőrvédő szerepe ismert: korpás, száraz fejbőrnél gondoljunk pótlására: sárgarépa, petrezselyem, cékla, káposzta, paprika, mandarin, virágpor, halmájolaj, zöld és sárga főzeléknövények, tojás, házi tej, sárga gyümölcsök, körömvirág, homoktövis olaj. A karotinoidok legnagyobb tárháza a goji berri 100%-os bio kivonata.
* B-vitamin-csoport: Főképp a B3-vitamin (niacin), a B5-vitamin (pantoténsav) és a B6-vitamin (piridoxin) azok, amelyek gondoskodnak az egészséges bőrről, hajról és körmökről. Serkentik a hajhagymákban az anyagcsere-folyamatokat, megelőzik a gyulladásokat és szabályozzák a faggyútermelést. Ne feledjük, hogy a B-vitaminok is csak komplexben hasznosulnak, tehát táplálkozásunkba szőjük bele a következő B-vitamin-forrásokat: élesztő, hüvelyesek, dió, madula, mogyorófélék, tojássárgája, csírázó gabonafélék a búzacsírával az élen, teljes kiőrlésű gabonákból készült kenyér, szója, lencse, szőlő és cseresznye.
* D (kalciferol) nem kerülve a Napot, elegendő D-vitaminhoz juthatunk
* E vitamin: maga a búzacsíra és a búzacsíraolaj hajhullás meggátlására kiváló. Édekesség: nerc- és rókatenyésztők használják táplálékadalékként a tenyésztett állatok egészséges, sűrű szőrzetének biztosítására. E-vitaminhoz juthatunk a következő táplálékokból: magcsírák (búzacsíra, szójacsíra, hagymacsíra, retekcsíra, zabcsíra), szójabab, hidegen sajtolt szűz növényi olajok, brokkoli, kelbimbó, spenót, teljes kiőrlésű liszt, búzakorpa, gabonamagvak, homoktövis olaj, tojás.
* A fejbőr egészsége és a hajnövekedés végett elegendő esszenciális zsírsavra, F-vitaminra van szükség. Az esszenciális zsírsavakak csökkentik a szárazságot, javítják a haj színét, mérséklik a viszketést, korpásodást, visszaszoríták az ekcémát, pikkelysömört. F-vitaminhoz a következő telítetlen zsírsavakban - linolsav, linolénsav, arachidon sav, omega zsírsavak –gazdag táplálékokból juthatunk, ezért érdemes őket napi táplálkozásunkba beépíteni, probléma esetén pedig olaj és készítmény segítségével pótolni: diófélék, mandula, avokádó, sárgabarack mag, hidegen sajtolt napraforgó-, tökmag-, szója-, kukoricacsíraolaj, búzacsíra olaj, lenmagolaj, amerikai mogyoró olaj, homoktövis olaj és az omega zsírsavak teljes palettájával.
(Gyermekeknek már tutti-frutti ízesítésű rágótablettában D és K vitaminnal! Kóstold meg!)
* H–vitamin (Biotin): a nők szépségvitaminjának is nevezik. Hatására a hajszálak felületén mikroszkóp alatt látható, apró pikkelyek összezáródnak, ennek következtében hajunk sima és fénylő lesz. A biotin segít megelőzni a hajhagymákat érintő gyulladások kialakulását is. - Biotinforrásaink: napraforgó, teljes őrlésű gabona, mogyoró- és diófélék, tojássárgája, tej és hús.
Ásványi anyagok, nyomelemek
* Jód: A pajzsmirigy működése, megfelelő hormonelválasztása kapcsolatban van a haj egészségével. A pajzsmirigyhormon, a trioxin előállításához jódra van szükség. A jódhiány felelős lehet a száraz, vékony és lassú növekedésű hajért. Az egészséges, sűrű hajukról ismert népek (kínaiak, olaszok, japánok, eszkimók) jódban gazdag tengeri táplálékkal élnek - Jódforrások: spenót, AFA alga, saláta, kelvirág, uborka, répa, Jódaqua gyógyvíz csakis kúraszerűen pár hétig, napi egy evőkanállal, amennyiben a fokozott pajzsmirigyműködés ki van zárva.
* Szelén: a haj növekedésre kedvezően hat, gátolja a korpásodást és az őszülést.
* Vas: Vas nélkül nincs növekedés – sem a sejteknél, sem a hajhagymákban. Mivel a vérben a vas szállítja az oxigént, az állandó vashiánynak előbb-utóbb hajhullás lesz a következménye. Különösen az erős menstruációs vérzés okozhat a női szervezetben vashiányt, ezért akinél fennáll ez az eset, annak extra dózisú vasra van szüksége – , és hormonálisan sem árt a helyzetet rendezni, hiszen az erős menstruáció – az évek során orvosaink által elfogadtatott ténnyel ellentétben – nem normális dolog.
Fontos vastartalmú ételeink: spenót, szójabab, tej, tejtermékek és az ellenőrzött (táp, hormon és antibiotikum mentes) háztáji hús.
* Fehérje: A haj kb. 98%-a fehérje, ugyanis ez alkotja a a hajszál keratinrétegét, a vitaminok mellett az egészséges haj megőrzéséhez a fehérjék is kulcsfontosságúak Különösen ajánlhatók a növényi eredetű fehérjeforrások: a burgonya, a gabonafélék és a szója. A túlzott állati fehérjefogyasztás azonban kifejezetten káros, mivel a szervezetet savassá teszi, a vesék a savat kalciummal választják ki, amelyet a szervezet a csonttól, a hajtól és a körömtől von el. A szervezet fehérjeszükségletét alacsony zsírtartalmú élelmiszerekből (pl.: baromfi, hal, csírák) kell fedezni, mivel a zsírban gazdag ételek hajhullást okoznak. Mindennap együnk meg egy maréknyi diót vagy mandulát tízóraiként, illetve uzsonnára. Az egyik legjobb növényi fehérje forrás a Goji, amely több fehérjét tartalmaz, mint a teljeskiőrlésű gabona, valamint 19 aminosavat (a fehérjék építőkövei) tartalmaz, amelyek közül 8 esszenciális, azaz nélkülözhetelen az élethez.
* Szilícium / kovasav jelentős mértékben javíthatja a haj sűrűségét és struktúráját. - Szilíciumot tartalmazó élelmiszerek: zabpehely, hántolatlan barna rizs, köles, árpa és a burgonya héja, görögszéna csíra.
* Cink: Ez a fontos nyomelem számos enzimet aktivál, melyek többek között a bőr és a haj egészségében is részt vesznek. Cink hatására a hajsejtek gyorsabban képződnek, ami a hajnövekedést is meggyorsítja, így hozzájárul az egészséges hajnövekedést, mérsékli a hajhullást - főleg alulműködő pajzsmirigy miatt kialakult száraz és töredezett haj esetén. A cinkkel megelőzhetők a hajhagymák gyulladása is.
Sok cinket tartalmaz többek között a zabpehely, a búzacsíra, a dió- és mogyorófélék, az osztriga és a marhahús.
Figyelem: Ha hosszú távon mono formában vinnénk be a cinket (lásd a mostanság oly népszerű cinktabletták), az rézhiány kialakulásához vezethet – részesítsük előnyben tehát a teljes kiőrlésű gabonákat, melyben mindkét nyomelem megtalálható.
* Réz: Ez a nyomelem a hajhagymák sejtjeiben szabályozza az anyagcsere-folyamatokat, ezért javíthatja a haj struktúráját: a rézhiány korai őszülést okozhat, mivel a réz a melaninnak, vagyis a haj és a fejbőr színét adó pigment fontos összetevője. Ugyancsak rézhiány hatására a haj elvékonyodik és törékennyé válik. - Réztartalmú ételeink: élesztő, hüvelyesek, aszalt gyümölcsök és teljes őrlésű gabonatermékek. Célzottabb rézpótlásként használjunk réz karkötőt, rézszálas textíliákat pl. rézcsuklópántot, mivel a réz a bőrön át kiválóan felszívódik.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése