Egészen a legutóbbi időkig a szibériai cédrus jószerivel teljesen ismeretlen volt a nyugati világban. Jelenleg ennek a fának a magvai és a belőlük kivont olaj már kaphatók az itteni piacon. Azok akik törődnek az egészségükkel, élvezhetik a tajga örökzöld erdeiből származó értékes kincs jótékony hatásait.
Múlt és jövő
Mintegy 200 évvel ezelőtt egy német természettudós, Peter Simon Pallas, az Orosz Tudományos Akadémia tagja érdeklődni kezdett a cédrusmagvak gyógyító ereje iránt. Pallas leírása szerint a cédrusmagvak jó hatásúak a krónikus fáradtság ellen, növelik a teljesítőképességet, fiatalító hatásúak és fokozzák a potenciát. 1913-ban F.A. Avotkratov orosz orvos a cédrusmagvak gyógyító hatásáról számolt be a kardiovaszkuláris betegségek, a magas vérnyomás, az anémia, a hiperaciditás (gyomorsav-túltengés), valamint a gyomor és a nyombél betegségeinek kezelésében.
Ezen különleges tulajdonságok ismeretében nem csoda, hogy a cédrusmagvak Szibéria egyik legkeresettebb exportcikkévé válnak a homeopátiás gyógyszerek között.
A kommunizmus évtizedeiben úgy tűnt, kiapad ezeknek a Szibériából származó természeti kincseknek a forrása.
Most azonban a cédrusmag és a cédrusmag olaj ismét felbukkant a nyugati piacon, ahol a tudósok körében nagy elismerést keltenek a cédrusmagból készült termékek értékes összetevői.
A nagyhírű svájci kórház, a „Paracelsusklinik” bio-patikájában elvégezték a cédrusmag olaj és a fekete kömény olaj összehasonlító értékelését; azt találták, hogy a cédrusmag olaj rendkívül hatékonyan alkalmazható az allergiák kezelésében, jótékonyan befolyásolja a sejtmembrán állapotát, és serkenti a gyulladásos folyamatok gyógyulási mechanizmusait.
A cédruserdők levegője csaknem sterilnek mondható: köbméterenként mindössze 200-300 baktériumszerű, egysejtű organizmust tartalmaz, miközben a kórházak műtőiben 500-1000 ilyen organizmus jelenléte megengedett. Ezzel a tulajdonságával a szibériai cédrus jócskán felülmúlja a legtöbb lombhullató és tűlevelű fát,
valamint magát a fenyőt is.
A nyers terméstől a késztermékig
A cédrusmagvak készletei kimeríthetetlenek. Napjainkra a tajga gigantikus erdeinek mindössze maximum 10 százalékát aknázták ki. Az Uraltól a Csendes-Óceánig elterülő erdőségek túlnyomó többsége nehezen megközelíthető területeken húzódik.
Az Altáj-hegység Novoszibirszktől északra fekvő része számít a legjobb minőségű cédrusmagvak egyik legjobb lelőhelyének; itt található jó néhány a le
gnagyobb termetű cédrusfák közül. Ezek a fák akár 50 méteresre is megnőnek, koruk pedig elérheti a 800 évet is. Az „Altáj” elnevezés egy mongol szóból, az „Altan”-ból ered, ami aranyat jelent. A szibériai emberek különleges erőt tulajdonítanak ennek a helynek, és páratlan szépségű vidéknek tartják. Igen gyéren lakott természetes vidékként ez a táj tiszta vizeiről és az itt termő számos gyógynövényről híres. Egész Oroszország területén itt élnek a legegészségesebb emberek. A cédrusból készült termékek is az Altáj vidékéről származnak, igazoltan természetes betakarításból.
Nyáron és ősszel számos család megy ki az erdőbe tobozokat gyűjteni. A betakarítás hetekig tart; ilyenkor száraz augusztusi és szeptemberi napokon gyűjtik össze az erdő talajáról a tobozokat.
Ezt követően a magvakat megtisztítják, majd egy költséges eljárás segítségével hidegen sajtolják, hogy megőrizzék a bennük lévő vitaminokat és nyomelemeket. Az így nyert olaj tiszta, áttetsző, halványsárga színű, és kellemes, enyhén gyantás aromája van.
A szibériai cédrusmagvak gyógyító tulajdonságai
A magvak Szibériában az étrend szerves részét képezik. A szibériai cédrus magja nagy mennyiségben tartalmaz nyomelemeket, köztük az emberi szervezet számára fontos anyagokat, például magnéziumot, mangánt, vasat, rezet és foszfort.
Milyen feladatot látnak el a fent említett elemek az emberi testben?
- a magnézium fontos szerepet játszik a csontok felépítésében, és a cédrusmagvak jelentős mennyiségben tartalmazzák ezt az elemet. Semmiféle más táplálék nem tartalmazza hasonló mennyiségben (448-516 mg magnézium 100 g termékben)
- a mangán fokozza a glükóz-felvételt, és serkenti az emésztést (100 g termék átlagosan 9,7 mg mangánt tartalmaz)
- a vas a hemoglobin és a fehérjék egyik fő összetevője (100 g termékben akár 18 mg vas)
- a réz nélkülözhetetlen a vörösvérsejtek képződéséhez (100 g termék mintegy 14 mg rezet tartalmaz)
- a foszfor közismerten a csontok és a fogak alapvető komponensét alkotja. Ugyanakkor kevésbé ismert az idegsejtek működésében, a gyors energia-felszabadításban és izomösszehúzódásban játszott szerepe (100 g termék mintegy 840 mg foszfort tartalmaz).
A cédrusmagvak foszfatid/foszfortartalma meghaladja más növények magvaiét. Ebből a szempontból a cédrusmagvak az „Észak szójababjának” tekinthetők, hiszen csak a szójabab tartalmaz ehhez hasonló mennyiségű foszfatidot.
Azon kívül, hogy fontos nyomelemeket tartalmaz, a cédrusolaj elősegíti a nehézfémek kiválasztását a szervezetből.
A tudósok nemrégiben megerősítették, hogy a cédrusmagvak csökkentik az indítékszegénységet és a krónikus fáradtságot, növelik a vérsejtek számát, és szerepet játszanak a tuberkulózis megelőzésében.
Szibériai bio-cédrus magvak
(100 g termék tápértéke)
Kalóriatartalom (kJ / kcal) 2757 / 667
Fehérje, g 19,1
Szénhidrátok, g 7,5
Zsírok, g 62,3
Nyomelemek
Foszfor, mg 510
Magnézium, mg 225
Kalcium, mg 11
Mangán, mg 10,8
Cink, mg 6,2
Vas, mg 5,3
Réz, mg 1,2
Jód, mg 86
Vitaminok
E, mg 16
B1, mg 0,45
B2, mg 0,24
Niacin, mg 3,5
B6, mg 0,39
Fólsav, mg 75
A szibériai cédrus nem csupán bevételi forrás számos szibériai ember számára, hanem a hosszú, egészséges élet szimbóluma is. A cédrusfákat mind a mai napig tisztelet övezi. A szibériai cédrus (lásd a jobb oldalon) értékes faanyagából készült amulettek generációról generációra öröklődnek.
A szibériai cédrusolaj gyógyító tulajdonságai
A „szibériai erdők gyöngyének” legértékesebb komponenseit a cédrusolaj tartalmazza. Nem véletlen, hogy ez az értékes anyag a cárok uralkodásának idején igen keresett volt Európában. A benne lévő vitaminok és nyomelemek a kíméletes hideg-sajtolásos eljárásnak köszönhetően sértetlenek maradnak. Ennek eredményeképpen a cédrusmag olajban található alapvető fontosságú telítetlen esszenciális zsírsavak mennyisége meghaladja szinte minden ismert olaj esszenciális telítetlen zsírsavtartalmát. Azon kívül, hogy a cédrusolaj tetemes mennyiségű E-vitamint tartalmaz (100 g termékben 30,6 mg), meglepően magas koncentrációban találhatók benne telítetlen és többszörösen telítetlen esszenciális zsírsavak. Az „esszenciális” azt jelenti, hogy a szervezet saját maga nem képes ennek az alapvető fontosságú anyagnak az előállítására, így azt kívülről kell bevinni.
A cédrusmag olaj elősegíti számos bőrbetegség és sérülés gyógyulását, hasznosan alkalmazható hajhullással illetve a körmök töredezésével járó állapotokban, jól tolerálható, és az allergia számtalan típusában is jó hatású. Mindezeken felül kiváló masszázsolaj, lággyá varázsolja a bőrt, és a kozmetikában remekül alkalmazható arcmaszkok komponenseként. Mindazonáltal a cédrusolaj alkalmazása legfőképpen szájon át történő fogyasztás formájában ajánlott. Különösen az esszenciális linolénsav (100 g termékben 20,3 g) támogatja az immunrendszert, megelőzi az érfalak meszesedését, csökkenti a vér koleszterin-szintjét, és számtalan anyagcsere-folyamatban vesz részt. 30-60 napon keresztül rendszeresen alkalmazva (étkezések előtt 1-1 teáskanál) a cédrusolaj regeneráló hatást fejt ki a szervezetre.
Azon kívül, hogy fontos nyomelemeket tartalmaz, a cédrusolaj elősegíti a nehézfémek kiválasztását a szervezetből.
Szibériai bio-cédrus magvak
(100 g termék tápértéke)
Kalóriatartalom (kJ / kcal) 3700 / 900
Fehérje, g <>
Szénhidrátok, g <>
Zsír, g 100
amelyből
telített zsírsavak, g 10,7
egyszeresen telítetlen zsírsavak, g 25,4
többszörösen telítetlen zsírsavak, g 67,1
Koleszterin, mg <>
E-vitamin, mg 30,6
További részleteket lásd a „Cedar nuts from the taiga” (Cédrusmagvak a tajgáról”) című könyvben.
A szakértők szerint a cédrusból készült termékek nem pusztán az általuk tartalmazott egyedi komponensek miatt értékesek. Orvosok és természetgyógyászok véleménye szerint a számtalan pozitív hatás az egyedülálló összetételnek, és a különböző komponensek közötti kölcsönhatásoknak is köszönhető. Ebből a szempontból a tajgai cédrusmagvak és cédrusolaj is még mindig számos titkot rejt.